Egzama Belirtileri ve Önlemleri

Categories Erkek Sağlığı, Kadın Sağlığı, Sağlıklı YaşamPosted on

Diğer adıyla dermatit olan egzama, genellikle cildin birden fazla maddeye temas etmesi, genetik, çevresel faktörlerin etkileriyle oluşan iltihaplı ve alerjik deri hastalığıdır.

Kırmızı renkte şişkin, pürüzlü, kabuklaşmış görüntülerde ortaya çıkan hastalık, vücutta birçok bölgede oluşabilir. Çok sık rastlanan hastalıklardan olan egzama genellikle 1 yaşındaki çocuklarda görülür. Ülkemizde ise yaklaşık tahminlere göre 15 milyon civarı egzama hastası mevcuttur.

İnsandan insana bulaşmadan kişinin psikolojik yapısından da meydana gelebilir. Psikolojik yapınızın durumunu iyi yapmanın bir başka yoluda sağlıklı ve doğru beslenmedende geçer. Sağlıklı ve doğru beslenme konumuza da göz atınız.

Çok stres yaşayan insanlar egzama görülme oranı %90’dır. Günlük hayatta kişiyi kaşıntılarla olumsuz etkileyebilen hastalık çeşitli kortizonlu ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Egzama Nedenleri;

Çok çeşitli faktöre dayanan nedenlerden en fazla görülen alerjik, yani atopik sorundur. Atopik astım hastalarında çok fazla görülür ve duygusal yapıda, psikolojik sorunlar ile stres düzeninin bozulması sonucunda meydana çıkar.

Alerjik maddelere sürekli maruz kalan kişiler bu hastalıkla yaşamayı öğrenmelidirler. Kimyasal ve alerjik maddelerden uzak durmak yetişkinlerde rahatsızlığın hafiflemesini sağlar ve ilaçlar altında rahatlama yaşanır.

Sürekli kaşınmak egzamayı tetikler ve daha da çoğalmasına neden olur. Nörodermatit adı verilen diğer egzama türü genelde ellerde ve ayaklarda çok sık görülür. Ayrıca yağlı saçlarda ve cilt yapılarında da görülebilir. Kötü sağlık şartları, stres ve kimyasal parfümler gibi çeşitli etkenler oluşumu hızlandırır.

Egzama Belirtileri;

Alerjik egzamalar, ellerde, ayaklarda ve yüzde çok sık görülür ve kaşıntı, deri dökülmesi ve kızarıklarla kendini belli eder. Ayrıca dirseklerde de görüldüğü olmuştur.

Nörodermatit adı verilen egzama türü ise, yağlı cilt yapısında meydana gelir. Yağlı cilt demişken, cilt kanserine karşı muzun etkisini biliyor musunuz? Cilt kanserine karşı muzun faydaları konusuna göz atın.

En sık görülen nokta saçlarda kepek şeklinde kaşıntılarla ortaya çıkar. Genelde 1 yaşından küçük çocuklarda görülen bu tür, kronik kaşıntıların sebep olduğu gösterilir. Kadınlarda sivilce gibi yüzde, burunda, yanak ve ağız civarlarında rastlanır.

En sık görülen nokta saçlarda kepek şeklinde kaşıntılarla ortaya çıkar. Genelde 1 yaşından küçük çocuklarda görülen bu tür, kronik kaşıntıların sebep olduğu gösterilir. Kadınlarda sivilce gibi yüzde, burunda, yanak ve ağız civarlarında rastlanır.

Egzama Tedavisi ve Alınacak Önlemler;

Tedavi şu ana kadar net bulunmuş yöntemi yoktur fakat çeşitli ilaçlar yardımıyla hafifletilmesi sağlanır. Ciltte oluşan yaralar, kaşıntılar için çeşitli kortizonlu ilaçlarla egzama kontrol altına alınır.

İlaç sürecinin yanında kişinin alması gereken bir takım hususlar vardır. En önemli unsur yara asla kaşınmamalıdır. Eğer illa kaşımak istiyorsanız pamuksu eldivenle sadece üzerini hafif ovalayın.

Ayrıca önemli olan diğer nokta haftada en fazla 3 defa banyo yapılmalıdır ve cildin tahriş olmaması için ılık su kullanılmalıdır. Banyoda kimyasal sabunlar değil doğal elde edilmiş sedef, çam, gibi çeşitli ağaç özlerinden yapılmış sabunlar tercih edilmelidir.