Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Categories Erkek SağlığıPosted on
erkeklerde-kısırlık-tedavisi

İlk olarak sağlıklı sperm üretiminin olup olmadığı tespit edilmelidir. Sağlıklı sperm üretilmek için üreme organlarının sağlıklı bir şekilde çalışması ve erkeklerde kısırlık tedavisi olarak gerekmektedir.

Erkeklerde kısırlık büyük problem. Peki erkeklerde kısırlık nedenlerine göz attınız mı? Erkeklerde kısırlık nedenlerine göz atın.

Sperm üretiminin devam edebilmesi için ise testislerden en az birinin mutlaka doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bunun dışında testosteron ve diğer hormonların da yeteri kadar salgılanması oldukça önemlidir.

Kısırlık hakkında bilgi sahibi değilsen kısırlık nedir konusuna da göz atmanızı öneririz. Göz Atmak için tıklayın.

Meninin içinde sperm olup olmadı araştırılmalıdır!

Sperm hücresi, meninin içine taşınmalıdır. Spermin testislerde üretimi meydana geldikten sonra meni ile buluşarak tüplere taşınması gerekir.

Şayet sperm hücrelerinde hareket ya da şekil bozukluğu söz konusu ise, spermler kadının yumurtalarına kadar ulaşamaz. Bu sebeple de döllenme meydana gelmez.

Erkeklerde Kısırlığın Tedavisi

Çocuğu olmayan çiftlerde ilk önce erkek tedaviye başlamalıdır. Erkek bir hastanede ya da laboratuvarda sperm tahlili yaptırmalıdır. Erkek bu tahlili vermeden birkaç gün önce cinsel perhize girer ve cinsel birliktelik yaşamaz. Laboratuvarda bu spermin sayısı ve durumu incelenir. Eğer tahlil sonrasında problem çıkarsa erkeğin tedavisine başlanır. Sorun çıkmamışsa kadının kısırlığı araştırılmaya başlanır.

Çiftlerin ne zamandan beri evli oldukları, düzenli cinsel yaşantıları olup olmadığı, geçmişteki sağlık sorunlarının bilinmesi ve ailede başka bir erkekte kısırlık olup olmadığının öğrenilmesi tedavi açısından önemlidir. Kısırlıkta çiftlerin yaşları da önem taşır. Kadın 35 yaşının üstünde ve adet düzensizliği yaşıyorsa kısırlık riski oluşmaktadır. Erkeğin testislerinin normalden yukarda bulunması da kısırlık nedeni olabilir.

Erkeklerde kısırlık tedavisi; öncelikle sperm sayısını ve hareketliliğini ölçmek için test yaptırılır. Bir defalık spermin dışarı atılmasında sperm sayısının 20 milyon veya üzerinde olması gerekir. Bu sayının altında olması veya hiç olmaması kısırlık nedenidir.

Eğer hiç sperm hücresi yoksa testislerin biyopsisi yapılmaktadır. Testis biyopsisi mikroskop altında incelenmektedir. Doktor tarafından testisler çok rahat görülebilmektedir.

Sperm kanalları tıkalı ise, kasıktan küçük bir kesik açılarak, lokal anestezi yoluyla ufak bir operasyon sonucu kanallar açılmaktadır. Bu müdahaleye varikosel denilmektedir.Erkeklerde Kısırlık Nedenleri