Hamilelikte Tüketilmesi Faydalı Besinler

Categories Kadın Sağlığı, Sağlıklı YaşamPosted on
Hamilelikte Tüketilmesi Faydalı Besinler

9 aylık hamilelik sürecinde en önemli konu hamilelikte tüketmesi gereken besinlerdir. Çünkü bebeğin gelişmesi ve büyümesi için tüketilen besinlerin önemi büyüktür.

Annenin tükettiği her besin bebeğe doğrudan veya dolaylı olarak ulaşır ve büyüyüp gelişmesini sağlar. Sağlıklı beslenme anne karnındaki bebeğin gelişimini eksiksiz biçimde tamamlaması için önemli ve dikkate alınması gereken bir konudur. Anne adayı hem kendi için hem de karnındaki bebeği için yeterli ve dengeli beslenmelidir. Dengesiz beslenmek gereksiz kalori alımına neden olabilir. Şimdi hamilelik sürecinde anne adaylarının alması gereken besinler grupları hakkında gerekli bilgileri verelim.

PROTEİN

Hamilelikte protein alımı anne adayı açısından oldukça önemlidir. Bebeğin hamilelik sürecinde gelişimi için proteine ihtiyacı vardır. Protein alımı hayati önemdedir ve günlük 70 gram alınması yeterlidir. Ayrıca kansızlık ve demir eksikliğinin önlenmesi açısından da önemlidir. Eğer anne adayı yeterli protein alamazsa demir eksikliğine bağlı olarak anemi meydana gelir ve bu da düşük riskini arttırır. Kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri, balık protein açısından zengindir.  Hamilelikte tüketilmesi faydalı besinlerin başında yer alır.

FOLİK ASİT

Gebelikle birlikte anne adayında hormonsal değişiklikler yaşanır. Bu değişimler anne adaylarının psikolojilerini etkileyebilir. Ayrıca bebeğin omuriliğinde veya beyninde meydana gelebilecek ciddi hasarlara karşı folik asit önemlidir. Aynı zamanda erken doğum riskini azaltır. Sinir sistemini güçlendirmek için folik asit içeren besinler yenilmelidir. Bunun için taze yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş, tahıllar, fasulye de folik asit bulunur. Günlük 800 miligram folik asit yeterlidir.

KARBONHİDRAT

Vücudumuzun günlük enerji ihtiyaçlarını karbonhidrat karşılar. Ekmek, nohut, pilav, makarna gibi yiyecekler hamilelikte tüketilmesi anne ve bebek için önemlidir. Hamilelik sürecinde karbonhidrat alımı mutlaka alınmalıdır. Karbonhidrat alımı fetüsün erken gelişimi sırasında hayati önemdedir.   Hamilelikte tüketilmesi faydalı besinlerin başında yer alır.

KALSİYUM

Kalsiyum kemik gelişimi, diş sağlığı için gerekli bir besin takviyesidir. Hamilelik sürecinde bebeğin kemik gelişimi ve anne için kalsiyum elzemdir. Bebeğin kemik gelişimi 8.haftadan sonra başlar ve özellikle bu haftadan sonra kalsiyum alımına özen gösterilmelidir. Ayrıca dolaşım, kas ve sinir sistemlerinin de düzgün çalışmasını sağlar. Kalsiyum alımı için süt, yoğurt, sebzeler tüketilebilir.

Tabi hamilelik sürecinde yukarıda söylediğimiz besin grupları eksik alınabilir, bunları günlük doğum öncesi vitamin alımı ile eksikliğini doldurabilirsiniz. Bu konuda danışmak için mutlaka doktorunuza danışıp öyle vitamin alımını sağlamalısınız. 

Muzun Faydaları Nelerdir?

Genç Kalmayı Sağlayan Yiyecekler