Kısırlık – infertilite nedir?

Categories Erkek Sağlığı, Kadın Sağlığı, Sağlıklı YaşamPosted on
infertilite nedir

İstatistik verilere göre çiftlerin ay içinde gebe kalma olasılığı %20-%25 civarındadır. Kısırlık, eşlerin tahmini 1 sene süre kadar hiçbir korunma yöntemi kullanmadan ilişkide bulunmalarına rağmen bebek sahibi olamamalarıdır.

Kısırlık, çiftlerin üreme  fonksiyonlarının akması ile ilgili bir sağlık problemidir.

Eşlerin bebek sahibi olabilmeleri için bazı önlemleri alması gerekir. Kadında döllenme olup olmamasına, erkekte yeterli düzeyde sağlıklı sperm olması, rahimde döllenmeyi engelleyici bozuklukların giderilmesi, rahimde yer alan tüplerin açık ve işlevlerini yerine getirmesi, sağlıklı cinsel yaşamın olmasıdır. Bu gerekliliklerin yapılması halinde 1 yıl sonunda çocuğu olmayan eşlerin kısırlık düşünmesi gerekmektedir.

Kısırlık, eşlerde çok rastlanan bir sorundur. Tıptaki sürekli teknolojik gelişmeler sayesinde kısırlık sorunları çözülebilmektedir. Çiftlerin, düzenli bir doktor gözetiminde muayenelerinin yapılması rahim içinde herhangi bir aksaklık varsa onun düzeltilmesi ve erkekte sağlıklı bir yumurtlamanın sağlanması gerekir. Kadınların, adetlerinde düzensizlik varsa bu da bir kısırlık nedenidir. Adet kanamasının az veya çok olması bu durumu tetikleyen bir faktördür. 

Kadında yapılması gerekli tahliller, muayene ve usg incelemesi, rahimden alınan bazı testler(smear testi gibi),kadındaki tüplerin tıkalı olup olmaması ve erkekten alınan spermlerin incelenmesi gerekir. Bu işlemler yapıldıktan sonra herhangi gebeliği önleyici unsurlar varsa  problemin ortadan kaldırılması için uzun bir tedavi sürecinin başlatılması uygun görülür.

Kısırlık Nedenleri?

Çiftlerin çocuğu olmadığında bazı nedenler araştırılmalıdır. Geçen evlilik sürecinde, kadının yaşına, kadının regli görüp görmemesine, herhangi düşük ve kürtajın olup olmamasına ve gebelik sonrası iltihaplanmaların incelenmesi gerekir. Örneğin bazı çiftler evlendikten hemen sonra etrafın etkisiyle hemen çocuk istiyorlar. Böyle durumlarda doktora muayene olmaları, muayene sonucunda kısırlıkla ilgili etkenler varsa vakit kaybetmeden tedavi sürecini başlatmalıdırlar.

Kısırlık bazı geleneklere göre sadece bayana ait bir sorun olarak görünür. Nitekim kısırlık tek bir kişiye bağlı olabileceği gibi çiftlerin her ikisinden de kaynaklanabilir. Aksine erkekteki kısırlığın kadına göre daha önemli olduğu söylenir. Erkeğin spermlerinin sağlıklı olup olmamasına dikkat edilmelidir. Spermin hareket ve sayısına şekil bozukluğunun olmaması gerekir. Erkekte spermin incelenmesi ve kaliteli spermin olmasının bilinmesi 3 günlük cinsel perhiz sonrası uygulanır. 

İnsanda kısırlığın fonksiyonel değerlendirilmesinde geleneksel yaklaşımı, spermin yolunun fertilizasyon noktasına ve ardından gerçekleşen döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunmasına kadar  izlenmelidir. Bu yaklaşım biyolojik yapıya uygundur fakat verimli ve iyi bir teşhis yöntemi olamaz. Kısırlık, aşamalarını detaylı olarak çiftler üzerinde ayrı ayrı araştırmak gerekir.

Kısırlık, biyolojik bir nedene bağlı olduğu kadar psikolojik bir nedene de bağlı olabilir. Hastanın geçmişte yaşadığı özel ve ailevi sorunları, psikolojik bunalımları, sigara ve içki kullanımı birçok nedende kısırlığa sebep olarak gösterilebilir.

Günümüzde, kısırlıkla ilgili uygun tedavi yöntemleri eskiye nazaran daha çok  artmıştır. Teknolojinin gelişim içinde olması, hasta ve doktorun daha bilinçli hale gelmesiyle  uygulama yöntemleri çeşitlilik kazandı

IVF – in vitro fertilizasyon nedir?

Depresyona Karşı Hangi Önlemler Alınmalı?