Muzun Faydaları Nelerdir?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on
Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz mervesinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hiç düşündünüz mü devamlı yediğimiz muzun faydaları nelerdir? Ağzımızdan düşürmediğimiz çok lezzetli bir yiyecek olan muz gerçekten bizler için çok faydalı ve sağlıklıdır.

Depresyon: Sıklıkla depresyon geçiren kişiler arasında yeni yapılan bir anket araştırmasında, çoğunun bol bol muz yedikten sonra kendilerinin daha iyi hissetmeye başladığı saptamış, çevresine de önerdiği görülmüş. Bunun nedenini açıklamak gerekir ise muzun, vücuttaki serotonine (kişiyi çok rahatlatan ve genel olarak mutluluk hissettiren etkiye sahip olması) dönüştürülen  önemli bir protein olan triptofan içermesi.

PMS (Adet öncesi sendromu): Hemen hapları unutun, gidin muz yiyin! İçerdiği bol miktarda B6 vitamini sizin kan şekeri düzeyinizi hemen düzenler, bu da adet öncesi görülen sendromların döneminde kişilerin ruh halini değiştirir.

Anemi: Yediğimiz Muz, kanımızda ki hemoglabin üretimini hızlı şekilde canlandırır. Muzun faydaları nelerdir sorularının cevaplarına devam ediyoruz.

Tansiyon: Bu süper meyve olan muz, tansiyonu yenmenize yardımcı olur. Son derece yüksek oranda potasyum ve düşük oranda tuz içermeside çok sağlıklı olduğunun göstergesi.

Beyin gücü: İngiltere’deki bir okulda yapılan geniş araştırma sonucu; 250 öğrencinin sınavları boyunca; kahvaltıda, ders aralarında ve öğle yemeğinde bol bol muz tükettiler. Araştırma sonucu ise; potasyum ile dolu muz meyvesinin, öğrencileri daha çok zinde ve daha çabuk düşünme kabiliyetlerini desteklediğini gösterdi.

Siz de muz tüketmeyi bu harika, tatlı ve çok lezzetli olan muz meyvesini yemeyi de ihmal etmeyin. Her zaman evinizde muz bulundurun. Öğün aralarında muz yiyerek dinç ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları
Zencefilin 9 Faydası ve Kullanımı