Sağlıklı ve Doğru Beslenmenin Önemi

Categories Sağlıklı YaşamPosted on
Sağlıklı ve Doğru Beslenmenin Önemi

Sağlığımızı belirleyen bir çok sebep bulunmaktadır. Yaşayış tarzımız bu etkenler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı beslenmenin önemi burada. Sahip olduğumuz yaşayış tarzımızın en önemli öğesi de beslenme konusudur.

Sağlıklı beslenen kişi kendisini daha dinç hisseder. Hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşüktür. Hastalandıkları zaman ise daha çabuk iyileşirler. Kötü ve dengesiz beslenen kişiler çabuk hastalıklara yakalanırlar.

Yeme içme konusunun insanın ruhsal sağlık yapısında da etkili olduğu bilinmektedir. Doğru ve dengeli beslenen kişilerin ruhsal yapıları daha güçlüdür. Psikolojik yönden daha dayanıklı olurlar. Depresyon gibi psikolojik sorunlar yaşama olasılıkları da daha düşük olur. Bu kişiler hayata pozitif bakar. Yaşayış kaliteleri diğerlerine nazaran daha yüksektir. Kendilerini çok daha enerjik hissederler ve işlerine daha odaklanırlar. Bu kişiler diğerlerine göre geç yaşlanırlar ve genç kalırlar. Sağlıklı beslenmenin kişinin kalp ve damar sağlığı üzerinde direkt etkili olduğu herkesin bildiği bir gerçektir.

Çocuklu Çağında Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Çocukluk döneminden itibaren doğru ve dengeli beslenen kişilerin gelişim düzeyleri de üst seviyede olur. İyi beslenen öğrencilik çağındaki çocukların başarı seviyelerinin yüksek olduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. İstatistiklere göre dünya genelinde kötü ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan yaşam kaybı oranları %40 düzeylerine çıkmıştır. Sağlıklı Ve Doğru Beslenmenin Önemidir.

Öte yandan ölüm nedenlerini genel olarak değerlendirdiğimiz zaman kötü, dengesiz ve yetersiz beslenmeden kaynaklı ölüm biçimleri ilk sıralarda yer tutmaktadır. Hastalıkların temelinde yatan nedenler içinde kötü ve dengesiz beslenme de yer almaktadır.

Dengeli Beslenmenin Sindirim Sistemine Etkisi

İyi ve dengeli beslenme kişinin sindirim sisteminin düzgün çalışması konusunda da çok önemli katkı sağlar. Ülser, mide yanması, kanser gibi sorunların beslenme tabanlı yönleri de bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmeyle kişiler kilolarını dengede tutarak birçok rahatsızlığı önleyebilirler. Dahası önemli hususlardan birisi de doğru ve dengeli beslenme insanın bağışıklık sistemi üzerinde direkt etki oluşturur. Yeme içmesini doğru ve bilinçli yapan kişilerin bağışıklık sistemi çok güçlü olur, hastalık ve iltihap gibi durumlara karşı daha korunaklı olur.  Sağlıklı Ve Doğru Beslenmenin Önemi.

Bu nedenle doğru ve dengeli beslenmenin en temel kurallarına sıkı sıkıya uymak gereklidir. Tükettiğimiz besinlerin, besleyici değerinin yüksek olması, çok çeşitli olması, vitamin, mineral alımına önem gösterilmesi, doğal gıdalardan beslenme, yiyecekleri yeterli düzeyde yeme, bulunulan yaş grubuna göre gıdalar tüketme hemen öne çıkan özelliklerdir. Sağlıklı Ve Doğru Beslenmenin Önemi.

Zayıflamak için Altın Kurallar

Muzun Faydaları Nelerdir?