Yulaf Samanı Çayı Faydaları Nelerdir?

Categories Şifalı BitkilerPosted on
Yulaf Samanı Çayı Faydaları Nelerdir?

Yulaf samanı, yulaf nebatının tohumu hasat edildikten sonra kalan parçalarından oluşmaktadır. Yulaf samanı çayı faydaları nelerdir sorusunun cevabı burada. Özellikle un ve ekmek imalinde kullanılan yulaf hemen hemen her ülkede yararlanılan nebatlar arasındadır.

Yulaf samanı çayı, içeriğindeki bileşenler ve vitaminler sayesinde sıhhat açısından içilmesi öneri edilmektedir. Yulaf samanı çayı, A, E, B vitaminlerini ve mineral olarak da magnezyum, demir, kalsiyum, manganez, fosfor gibi içerikleri bünyesinde barındırır. Tadı iyi olmamasına karşın faydalı içerikleri nedeniyle harcanması sıhhat açısından bereketli olacaktır.

Yulaf samanı çayı koah hastalığından kansere kadar bir hayli hastalıklarda tesirli bir takviye rehabilitasyon sağlamaktadır.

Yulaf Samanı Çayı faydaları nelerdir?

Yulaf Samanı Çayı Yararları

Yulaf samanı çayının yararları saymakla bitmez fakat en ehemmiyetli olanları şunlardır:

İdrar söktürücü özelliktedir, Stres eksiltici tesiri vardır, İştah çoğaldırır, Kemik, cilt ve saçlar için oldukça verimlidir, Kanser önleyicidir, Kolesterol ve kan şekeri dengeleyicidir, Enerji sağlar, Adet yarıyılları için fayda sağlar, Enfeksiyon rehabilitasyonuna destekçi olur, Cilt problemlerine iyi kazanç.

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Kullanılır?

Yulaf samanı çayı nasıl demlenir?

Yulaf çayı nasıl yapılır? 

Suallerine cevap olarak bu çayın üretimi:

Bir kadeh kaynamış suyun içine 1-2 çay kaşığı kadar yulaf samanı ilave edilir ve ağzı kapatılarak 15 dk kadar demlenmesi beklenir. Bu demleme çayı günde en fazla 3 defa harcanabilir. 1 litre sırça şişeye 1 su kadehi yulaf samanı ilave edilir ve üzerinde 1 litre kaynamış su dökülür.

Bir saat bekletilerek demlenmesi sağlanır. Süzülerek servis edilir ve harcanır. 2 çorba kaşığı melisa otu, 1 yemek kaşığı yulaf samanı, 2 yemek kaşığı kurutulmuş kuşburnu, yarım çay kaşığı portakal kabuğu ve lavanta karıştırılır. Ve bu karışım sıcak su ile her kadeh için 1 çay kaşığı alınarak demlenir. 20 dk demlenen çay bal ilavesi ile harcanır.

Zencefilin 9 Faydası ve Kullanımı
Gençleştiren Şifalı Bitkiler